Logo - Kancelaria Adwokacka - Robert Skupień


Sprawy cywilne

Zajmuję się udzielaniem kompleksowej pomocy prawnej w sprawach cywilnych, dotyczących zapłaty, stwierdzenia nabycia spadku, działu spadku, zachowku, zniesienia współwłasności, odszkodowania, roszczenia z tytułu służebności, a także sprzeciwów od nakazu zapłaty. Moi Klienci mogą liczyć na pełne zaangażowanie w prowadzoną sprawę, a także ochronę ich interesów w postępowaniu sądowym.

Co to jest współwłasność i na czym polega jej zniesienie?

Przedmiotem współwłasności łącznej jest dana rzecz niepodzielnie należąca do wszystkich współwłaścicieli, którym przysługują wszelkie uprawnienia związane z prawem własności. Z kolei przedmiotem współwłasności ułamkowej jest również konkretna rzecz, natomiast każdy ze współwłaścicieli ma tylko określony ułamek udziału własności. W pierwszym przypadku to wszyscy właściciele decydują o charakterze zarządzania własnością, w drugim przypadku mamy do czynienia z sytuacją, kiedy to każdy właściciel może samodzielnie decydować o losach swojego ułamku udziału własności.

Zniesienie współwłasności może wystąpić poprzez podział fizyczny (np. dzielenie działki na dwie odrębne), przyznanie nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli, egzekucyjną sprzedaż nieruchomości wraz z podziałem należności uzyskanej z jej sprzedaży. Jeśli strony nie mogą dojść do porozumienia w kwestii podziału, należy założyć sprawę sądową o zniesienie współwłasności. Warto wiedzieć, że przepisy kodeksu cywilnego nie regulują charakteru umownego zniesienia, pozostawiając te kwestie woli samych stron, które mogą zlikwidować współwłasność w sposób nienaruszający prawa i zasad współżycia społecznego.

 

Porady prawne

Dowiedz się więcej

 

Reprezentacja klienta

Dowiedz się więcej

Kontakt

Kancelaria Adwokacka - Robert Skupień

ul. Opawska 30/10
47-400 Racibórz

 skupien.adwokat@gmail.com
 694 61 00 91

Numer rachunku bankowego:
26 1140 2004 0000 3202 7771 7490
mBank Biznes

Logo

 

 Jako adwokat podejmuję się reprezentacji w sądach w szczególności na obszarze miast: Racibórz, Rybnik, Gliwice, Wodzisław Śląski, Katowice, Jastrzębie - Zdrój, Kędzierzyn-Koźle Głubczyce, Opole, jak i wielu innych miast na terenie całego kraju.

Zachęcam do kontaktowania się z Kancelarią w celu umówienia indywidualnego spotkania