Logo - Kancelaria Adwokacka - Robert Skupień


Odroczenie kary pozbawienia wolności

Każdy wniosek, który został złożony do sądu w przedmiocie odroczenia wykonywania kary, musi być odpowiednio udokumentowany, umotywowany i powinien spełniać wszystkie warunki określone w treści ustaw. Wniosek o odroczenie kary pozbawienia wolności można złożyć wyłącznie wtedy, gdy wykonywanie kary jeszcze się nie rozpoczęło.

Kiedy występuje obligatoryjne odroczenie wykonania kary?

Obligatoryjne odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności jest udzielane przez sąd wtedy, gdy skazany cierpi na ciężką chorobę uniemożliwiającą wykonanie kary – umieszczenie skazanego w zakładzie karnym mogłoby zatem zagrażać życiu lub być niebezpieczne dla jego stanu zdrowia. Do składanego wniosku należy dołączyć pełną dokumentację lekarską.

Na czym polega fakultatywne odroczenie wykonania kary?

Jeśli zakład karny jest nadmiernie przeludniony (powierzchnia w celi wynosi mniej niż 3 m2 na jedną osobę), można złożyć wniosek o fakultatywne odroczenie kary pozbawienia wolności. Sąd może odroczyć natychmiastowe wykonanie kary także wtedy, gdy pociągnęłaby ona bardzo ciężkie skutki zarówno dla skazanego, jak i jego rodziny. Warto pamiętać, że nie udziela się tego rodzaju odroczeń skazanym w warunkach recydywy i skazanym dopuszczającym się przestępstwa z groźbą użycia przemocy.

 

Porady prawne

Dowiedz się więcej

 

Reprezentacja klienta

Dowiedz się więcej

Kontakt

Kancelaria Adwokacka - Robert Skupień

ul. Opawska 30/10
47-400 Racibórz

 skupien.adwokat@gmail.com
 694 61 00 91

Numer rachunku bankowego:
26 1140 2004 0000 3202 7771 7490
mBank Biznes

Logo

 

 Jako adwokat podejmuję się reprezentacji w sądach w szczególności na obszarze miast: Racibórz, Rybnik, Gliwice, Wodzisław Śląski, Katowice, Jastrzębie - Zdrój, Kędzierzyn-Koźle Głubczyce, Opole, jak i wielu innych miast na terenie całego kraju.

Zachęcam do kontaktowania się z Kancelarią w celu umówienia indywidualnego spotkania