Logo - Kancelaria Adwokacka - Robert Skupień


Roszczenia z tytułu służebności

Jedną ze specjalizacji mojej kancelarii w Raciborzu jest prawo cywilne, dlatego mogę zaoferować kompleksową pomoc prawną w sprawach dotyczących roszczeń z tytułu służebności. Zajmuję się przygotowywaniem i negocjowaniem umów ustanowienia służebności. Reprezentuję Klienta w postępowaniu dotyczącym zniesienia służebności, zmiany sposobu wykonywania służebności czy przymusowego ustanowienia służebności.

Jakie są rodzaje służebności?

Służebnością nazywamy ograniczone prawa rzeczowe obciążające nieruchomości w celu zwiększenia użyteczności innej nieruchomości lub dla zaspokojenia potrzeb osoby fizycznej (innej niż jej właściciel).

Istnieją trzy rodzaje służebności:

  • gruntowe,
  • osobiste,
  • przesyłu.

Służebności gruntowe i osobiste dzielą się na służebności czynne i bierne. Służebności czynne dotyczą przypadków, kiedy osoba fizyczna korzysta z cudzej nieruchomości w określonym zakresie (np. służebność pobierania wody lub drogi koniecznej), natomiast służebności bierne mogą polegać na zakazaniu właścicielowi obciążonej nieruchomości podejmowania pewnych zachowań (np. zakaz prowadzenia upraw) lub zakazaniu wykonywania określonych uprawnień.

Co to jest służebność mieszkania?

Służebność mieszkania to specjalne uprawnienie do korzystania z budynku (lub jego części) położonego na cudzej nieruchomości. W umowie są precyzyjnie określone zakresy służebności, które powinny obejmować co najmniej jedną izbę mieszkalną. Osoba, której przysługuje służebność, ma prawo do korzystania z urządzeń i pomieszczeń przeznaczonych do wspólnego użytkowania przez wszystkich mieszkańców budynku.

 

Porady prawne

Dowiedz się więcej

 

Reprezentacja klienta

Dowiedz się więcej

Kontakt

Kancelaria Adwokacka - Robert Skupień

ul. Opawska 30/10
47-400 Racibórz

 skupien.adwokat@gmail.com
 694 61 00 91

Numer rachunku bankowego:
26 1140 2004 0000 3202 7771 7490
mBank Biznes

Logo

 

 Jako adwokat podejmuję się reprezentacji w sądach w szczególności na obszarze miast: Racibórz, Rybnik, Gliwice, Wodzisław Śląski, Katowice, Jastrzębie - Zdrój, Kędzierzyn-Koźle Głubczyce, Opole, jak i wielu innych miast na terenie całego kraju.

Zachęcam do kontaktowania się z Kancelarią w celu umówienia indywidualnego spotkania